Živeti sa hipertenzijom
Možete pronaći sve potrebne informacije da biste razumeli hipertenziju, njen globalni uticaj, njene uzroke i posledice, kao i kako da stavite hipertenziju pod kontrolu.
Hipertenzija
Preuzimanje kontrole
Koje promene mogu da unesem u način života?
Iako ne možete da utičete na svoje gene ili godine starosti, intervencije u načinu života mogu da Vam pomognu da krvni pritisak održavate na nižem nivou i da smanjite svoj kardiovaskularni rizik.Već možete da imate ogroman uticaj na snižavanje svog visokog krvnog pritiska tako što ćete promeniti navike u svom načinu života.1 Ovo su najvažnije promene koje možete da unesete:
Počnite da redovno upražnjavate fizičke aktivnosti.
Redovno upražnjavanje fizičkih aktivnosti je važan deo kontrole visokog krvnog pritiska. Naravno, potrebno je da na osnovu Vašeg profila sa svojim lekarom definišete koja je aktivnost najpogodnija za Vas. Ponekad je neophodno da se uradi sistematski lekarski pregled. Fizička aktivnost je veoma važna za Vaše srce i cirkulatorni sistem (krvotok). Uobičajeno se preporučuje 30 minuta fizičke aktivnosti na dan najmanje 5 dana nedeljno.2
Pokušajte da oslabite
Kada ste gojazni, Vi ste i u povećanom riziku od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i visokog krvnog pritiska. Prema tome, optimalna telesna težina je cilj kome svaki hipertenzivni pacijent treba da teži. Smanjivanje telesne težine dopunjava delovanje antihipertenzivne terapije. Jedna formula može da Vam pomogne da izračunate svoju preporučenu težinu koja se bazira na Vašoj visini. Ta formula utvrđuje Indeks telesne mase (ITM). Samo je potrebno da podelite svoju težinu (u kilogramima) svojom visinom (u metrima) podignutom na kvadrat. Idealni ITM bi trebalo da bude između 18,5 i 25 kg/m2
Poboljšajte svoju ishranu
Uravnotežena ishrana je još jedan ključni deo uspešne kontrole krvnog pritiska. Ishranu je lako popraviti ako pratite ove 4 glavne preporuke
Jedite najmanje 5 porcija voća i povrća dnevno (300-400 g)
Ograničite unos masti i ulja (posebno životinjskih masti, palminog ulja)
ograničite unos soli
jedite više masne ribe, 2-3 puta nedeljno (losos, sardine ili skuša)
Opustite se
Potrebno je da naučite kako da se izborite sa svojim stresom! Stres može s vremena na vreme da Vam poveća krvni pritisak i ubrza puls. Uz to, stres može da podstakne ponašanja koja će Vam povećati krvni pritisak (na primer, loša ishrana, fizička neaktivnost, pušenje ili unos veće količine alkohola nego inače). Aktivnosti za opuštanje kao što su joga ili tai či mogu da pomognu da Vam se smanji stres, a jednostavni kratki saveti mogu da Vam pomognu da savladate stres u svom svakodnevnom životu!
Usvojite zdrav način života
Smanjite unos alkohola
Prestanite da pušite
Redovne kontrole
Praćenje krvnog pritiska kod kuće je veoma važno i može da bude deo uspešne kontrole hipertenzije.
Redovno merenje krvnog pritiska je ključ za održavanje krvnog pritiska pod kontrolom. Budući da visok krvni pritisak obično ne daje simptome, a može i da se menja tokom vremena, potrebno je da redovno merite krvni pritisak da budete sigurni da je Vaš terapijski plan uspešan.
Pozivamo Vas da posetite vebsajt www.omron-healthcare.com i pogledate OMRON aparate za merenje krvnog pritiska koje preporučuju kardiolozi.Tu ćete moći da utvrdite koji instrument odgovara Vama i koji ćete najlakše koristiti kod kuće da u udobnosti svoga doma vodite računa o zdravlju.
Redovno merenje krvnog pritiska je ključ za održavanje krvnog pritiska pod kontrolom. Budući da visok krvni pritisak obično ne daje simptome, a može i da se menja tokom vremena, potrebno je da redovno merite krvni pritisak da budete sigurni da je Vaš terapijski plan uspešan.
Pozivamo Vas da posetite vebsajt www.omron-healthcare.com i pogledate OMRON aparate za merenje krvnog pritiska koje preporučuju kardiolozi.Tu ćete moći da utvrdite koji instrument odgovara Vama i koji ćete najlakše koristiti kod kuće da u udobnosti svoga doma vodite računa o zdravlju.
Kako merimo krvni pritisak?
U najvećem broju slučajeva, Vaš lekar ili medicinska sestra će Vam izmeriti pritisak, na primer, na rutinskom pregledu. Za te namene koristiće sfigmomanometar. To je instrument za merenje pritiska (manometar) povezan sa manžetnom na naduvavanje koja Vam se obmota oko nadlaktice. Lekar će da naduva ovu manžetnu, a Vi ćete osetiti da Vam je nadlaktica baš čvrsto stisnuta. Onda se vazduh iz manžetne polako otpušta, pa ćete osetiti da se i taj stisak olabavljuje. Krvni pritisak se onda može meriti manometrom (u milimetrima živinog stuba [mm Hg]).
Postoje dve različite vrste sfigmomanometara
Manual
Vaš lekar ili medicinska sestra će naduvati manžetnu koristeći ručnu pumpu i onda će stetoskopom da sluša Vaš puls.
Digital Interface
Ova manžetna se naduvava i izduvava automatski. Puls se registruje senzorom unutar instrumenta.
Kako možete da se zaštitite?
Svakodnevno uzimanje antihipertenzivne terapije je ključno za kontrolu Vašeg krvnog pritiska i obezbeđivanje dugoročne kardiovaskularne zaštite, ali nije uvek lako da se setite da je uzmete. Kao i pranje zuba, i uzimanje antihipertenzivne terapije može da postane deo Vaše dnevne rutine. I zapamtite, hipertenzija je neprimetna bolest: to što ne osećate razliku nije razlog da prestanete da uzimate terapiju!
Da se zaštitite, ne zaboravite da svakoga dana uzimate svoje lekove !
Evo nekih kratkih saveta koji će Vam pomoći da se setite: Uključite alarm na svom telefonu
Povežite uzimanje lekova sa nekom drugom navikom
Proveriti sadržaj kutijice za lekove pošto ste popili svoju tabletu
Uključite alarm na svom telefonu
Budite stalno na oprezu !
Kada postignete normalne vrednosti krvnog pritiska (<130/80 mm Hg) to ne znači da ste izlečeni!* Važno je da nastavite da uzimate lekove koje Vam je propisao Vaš lekar!*<130/80 mm Hg je normalno za pacijente <65 god. Za pacijente >65 god, normalni krvni pritisak je 130-139/70-80 mm Hg.
Reference
1
2018 ESC/ESH guidelines for the management of arterial hypertension